Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trudniej o kredyt walutowy

26 stycznia 2011 | Ekonomia | Monika Krześniak
Kredyty walutowe w portfelach banków. Kilka lat temu banki postawiły na pożyczki we frankach.  Teraz oferują klientom głównie kredyty w euro i złotych.
źródło: Rzeczpospolita
Kredyty walutowe w portfelach banków. Kilka lat temu banki postawiły na pożyczki we frankach. Teraz oferują klientom głównie kredyty w euro i złotych.

Komisja Nadzoru Finansowego wprowadza zapowiadane ograniczenia przy pożyczkach walutowych

Zgodnie z przyjętymi wczoraj zapisami (banki mają czas na ich wprowadzenie do końca roku) klient zaciągający kredyt w walucie nie będzie mógł wydać na spłatę miesięcznej raty więcej niż 42 proc. dochodów netto (z uwzględnieniem innych zobowiązań).

Dla pozostałych kredytów, na podstawie rekomendacji T, która zaczęła w całości obowiązywać pod koniec grudnia 2010 r., jest to 50 proc. (w przypadku osób z dochodami nieprzekraczającymi średniej krajowej) oraz 65 proc. (dla zarabiających powyżej średniej).

Zgodnie z nowymi przepisami zdolność kredytowa ma być liczona przy założeniu, że pożyczka jest zaciągana maksymalnie na 25 lat.

Za przyjęciem ograniczeń głosowali Stanisław Kluza (przewodniczący KNF), Lesław Gajek (wiceprzewodniczący KNF), a przeciw byli Dariusz Daniluk (reprezentujący ministra finansów) oraz Jerzy Pruski (reprezentant prezydenta). Decydujący był więc głos Kluzy.

Zgodnie z rekomendacją...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8836

Spis treści
Zamów abonament