Jak sprawdzić, czy wykonawca podoła realizacji inwestycji
Wymagania stawiane przedsiębiorcom w przetargu muszą mieć uzasadnienie w przepisach. Nie mogą też być oderwane od przedmiotu zamówienia
Art. 22 ust. 3 prawa zamówień publicznych (dalej pzp) nakłada na zamawiającego obowiązek opisania sposobu dokonania oceny spełniania warunków brania udziału w przetargu. Powinien więc sprecyzować swe wymagania dotyczące uprawnień wykonawcy, jego wiedzy i doświadczenia, potencjału ludzkiego, technicznego, ekonomicznego i finansowego.
Towarzyszy temu wynikający z art. 36 ust. 1 pkt 6 pzp obowiązek określania w specyfikacji istotnych warunków zamówienia (dalej siwz) wykazu oświadczeń lub dokumentów, jakie mają dostarczyć wykonawcy w celu potwierdzenia spełniania tych warunków.
Wymagania te są kluczowe. Dzięki nim wykonawcy, którzy nie mają wystarczającego potencjału, nie mogą ubiegać się o zamówienie. Przynajmniej nie samodzielnie. Mają bowiem możliwość połączenia swoich sił z innym wykonawcą i wspólnego złożenia oferty (art. 23 pzp) oraz skorzystania z potencjału innych podmiotów na zasadach określonych w art. 26 ust. 2b pzp.
Jak pokazują wyniki kontroli, zdarza się jednak, że warunki udziału w postępowaniu lub wymogi dotyczące dokumentów są formułowane w sposób niezgodny z przepisami. Zgodnie z art. 22 ust. 4 pzp opis sposobu dokonania oceny spełniania warunków, o których mowa w art. 22 ust. 1, powinien być związany z przedmiotem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta