Do bardziej wytężonej pracy zespołu potrzebna zachęta od szefa
Nie każda premia czy prowizja motywuje do pracy. Zatrudniony musi wiedzieć, za co, kiedy i na jakich warunkach je dostanie
Zasadom budowania systemów płacowych powszechne prawo pracy poświęca niewiele miejsca. Głównie są to ogólne normy gwarancyjne oraz regulujące zasady stanowienia u pracodawców aktów prawnych normujących zasady wynagradzania (układy zbiorowe pracy i regulaminy wynagradzania).
Oprócz dodatków za pracę w godzinach nadliczbowych (art. 1511 k.p.) i za pracę w porze nocnej (art. 1518 k.p.) nie przewidują innych obligatoryjnych składników pensji.
Pozostawiają pracodawcom szeroką autonomię przy określaniu przepisów płacowych, w tym składników wynagrodzenia. Ci korzystają z tego w różny sposób, gubiąc niejednokrotnie proporcje między funkcją ochronną a motywacyjną systemu płacowego.
Na poziomie minimum
Problemy zaczynają się już przy ustalaniu tzw. wynagrodzenia zasadniczego określanego najczęściej stawką miesięczną. Wprowadzając taki składnik, warto pamiętać, że żaden inny nie wiąże się tak ściśle z rodzajem wykonywanej pracy (tj. pracą określonego rodzaju lub na określonym stanowisku). Stanowi ekwiwalent za tę pracę, warunki, w jakich jest wykonywana, oraz wymagane do niej kwalifikacje. W istocie w nim przejawia się wartość pracy.
Ujmując zatem prościej, wynagrodzenie zasadnicze przysługuje za samo wykonywanie pracy (wręcz za przychodzenie do pracy), niezależnie od osiąganych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta