Jak rozliczyć spłatę długów związanych z otrzymanym aportem
Wydatki na spłatę odsetek i zrealizowane różnice kursowe od przejętych przez spółkę zobowiązań funkcjonalnie związanych z wnoszoną aportem zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa są kosztem uzyskania przychodu spółki obejmującej wkład niepieniężny
Tak wynika z wyroku WSA w Warszawie z 22 grudnia 2010 r. (III SA/Wa 2457/10).
Uznał on, że nie ma przeciwwskazań, aby uwzględniając podatki i interes Skarbu Państwa wydatki te były kosztem podatkowym. W przeciwnym razie „zniknęłyby” one w sensie podatkowym, mimo że w sensie gospodarczym i finansowym nadal istnieją po wniesieniu aportu.
Sprawa dotyczyła interpretacji. Z pytaniem zwróciła się firma X spółka akcyjna w organizacji. Zamierzała objąć aport w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa, wnoszony przez firmę Y (również spółkę akcyjną). Nabywca miał przejąć również zobowiązania, funkcjonalnie związane z aportem.
Spółka X zapytała więc izbę skarbową, czy wydatki poniesione na spłatę przejętych zobowiązań Y będą dla tej spółki kosztem podatkowym? Wnioskodawca wskazał, że chodzi o spłatę naliczonych i niezapłaconych przez spółkę Y odsetek od przejętych zobowiązań oraz zrealizowane różnice kursowe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta