Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozliczyć spłatę długów związanych z otrzymanym aportem

26 stycznia 2011 | Prawo i praktyka | Katarzyna Królikiewicz

Wydatki na spłatę odsetek i zrealizowane różnice kursowe od przejętych przez spółkę zobowiązań funkcjonalnie związanych z wnoszoną aportem zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa są kosztem uzyskania przychodu spółki obejmującej wkład niepieniężny

Tak wynika z wyroku WSA w Warszawie z 22 grudnia 2010 r. (III SA/Wa 2457/10).

Uznał on, że nie ma przeciwwskazań, aby uwzględniając podatki i interes Skarbu Państwa wydatki te były kosztem podatkowym. W przeciwnym razie „zniknęłyby” one w sensie podatkowym, mimo że w sensie gospodarczym i finansowym nadal istnieją po wniesieniu aportu.

Sprawa dotyczyła interpretacji. Z pytaniem zwróciła się firma X spółka akcyjna w organizacji. Zamierzała objąć aport w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa, wnoszony przez firmę Y (również spółkę akcyjną). Nabywca miał przejąć również zobowiązania, funkcjonalnie związane z aportem.

Spółka X zapytała więc izbę skarbową, czy wydatki poniesione na spłatę przejętych zobowiązań Y będą dla tej spółki kosztem podatkowym? Wnioskodawca wskazał, że chodzi o spłatę naliczonych i niezapłaconych przez spółkę Y odsetek od przejętych zobowiązań oraz zrealizowane różnice kursowe...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8836

Spis treści
Zamów abonament