Kiedy firma płaci niższą daninę od nieruchomości
Przepisy nakazują zastosowanie niższej stawki, tylko gdy budynek nie może być wykorzystywany do prowadzenia działalności ze względów technicznych. Nie ma jednak definicji tego pojęcia, a więc pod uwagę należy wziąć jego potoczne rozumienie
Tak orzekł WSA w Gliwicach 14 grudnia 2010r. (I SA/Gl 901/10).
Sprawa dotyczyła spółki prowadzącej działalność polegającą na wykonywaniu prac budowlanych. Kupiła ona niezamieszkały budynek – pustostan podzielony na lokale biurowe. Był on w bardzo złym stanie technicznym. Nie wymagał jednak rozbiórki i spółka prowadziła w nim prace remontowe.
Na spółkę nałożono zobowiązanie podatkowe według stawki, jakiej podlegają budynki wykorzystywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Zaskarżyła ona tę decyzję. Wskazała, że wysokość zobowiązania podatkowego określona powinna być jak dla nieruchomości niewykorzystywanej do prowadzonej działalności gospodarczej.
Budynek nie jest bowiem przyłączony do sieci energetycznej i ze względu na swój zły stan techniczny nie może być wykorzystywany do prowadzenia działalności. Nieprzeznaczenie go do rozbiórki nie oznacza, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta