Zakaz łączenia funkcji w spółkach kapitałowych
Jeśli w radzie nadzorczej zasiądzie osoba do tego nieuprawniona, uchwały podejmowane przez to gremium mogą okazać się nieważne
Zakaz łączenia funkcji członka organu nadzoru z zajmowaniem niektórych stanowisk jest fundamentem autonomii organów spółek kapitałowych.
Z uwagi na szeroki zakres stanowisk, których zajmowanie nie może być łączone z wykonywaniem mandatu w radach nadzorczych spółek kapitałowych (lub komisjach rewizyjnych w spółkach z o.o.), precyzyjne określenie kręgu osób objętych zakazem z art. 214 i 387 kodeksu spółek handlowych powoduje w praktyce spore wątpliwości.
Zgodnie z dyspozycją art. 214 § 1 oraz 387 § 1 k.s.h. członek zarządu, prokurent, likwidator, kierownik oddziału lub zakładu oraz zatrudniony w spółce główny księgowy, radca prawny lub adwokat nie może być jednocześnie członkiem rady nadzorczej (lub komisji rewizyjnej w spółce z o.o.).
Powyższy zakaz stosuje się również do osób bezpośrednio podlegających członkom zarządu lub likwidatorowi (por. art. 214 § 2 i art. 387 § 2 k.s.h.). O ile zastosowanie zakazu w stosunku do członków zarządu, prokurentów, likwidatorów w spółce akcyjnej lub w spółce z o.o. nie nastręcza wątpliwości, o tyle wobec pozostałych osób może powodować problemy praktyczne.
Kierownik oddziału lub zakładu
Przywołane przepisy de facto nie różnicują oddziału od zakładu, a pod oboma pojęciami należy rozumieć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta