Świadczenia urlopowe w stycznie według starych odpisów
Pieniądze wypłacane pracownikowi odbierającemu długi wypoczynek w pierwszych miesiącach 2011 r. liczymy na podstawie kwot odprowadzanych na fundusz socjalny w 2010 r. Potem je wyrównujemy
W styczniu 2011 r. pracownik, zatrudniony na 2/3 etatu, był przez ponad 14 dni na urlopie wypoczynkowym. Na podstawie jakiego odpisu socjalnego obliczyć należne mu świadczenie urlopowe, skoro zakład wypłaca je w ustawowej wysokości? Jak je rozliczyć na liście płac? – pyta czytelnik.
Nie ma uniwersalnego rozwiązania wskazanego problemu, który powtarza się regularnie na początku każdego roku kalendarzowego. Dzieje się tak dlatego, że świadczenie urlopowe to równowartość ustawowych odpisów na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (zfśs), a kwotę bazową do ustalenia tych ostatnich na bieżący rok kalendarzowy ogłasza prezes GUS do 20 lutego tego roku.
Jest nią przeciętne wynagrodzenie miesięczne w poprzednim roku kalendarzowym bądź w jego drugim półroczu, w zależności od tego, które oka-że się wyższe. Podstawą wymiaru odpisów obowiązujących w 2010 r. była kwota 2794,25 zł (MP z 2009 r. nr 10, poz. 104), a na publikację podstawy wymiaru tegorocznych odpisów poczekamy jeszcze miesiąc.
Tam, gdzie nie ma funduszu
Przypominamy, że świadczenia urlopowe muszą wypłacać załodze zakłady spoza sfery budżetowej zatrudniające 1 stycznia mniej niż 20 osób w przeliczeniu na pełne etaty, jeśli
- nie zdecydowały się na prowadzenie zfśs,
- nie zrezygnowały z powinności socjalnych wobec personelu.
Wynika tak z art. 3 ust. 3...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta