Kiedy umocowanie do występowania przed fiskusem będzie skuteczne
Jednym z podstawowych praw podatnika jest ustanowienie pełnomocnika i korzystanie z jego pomocy w trakcie postępowania podatkowego. Jak to zrobić, by organ nie zakwestionował pełnomocnictwa?
Ustanowienie pełnomocnika ma bardzo daleko idące konsekwencje. Między innymi organy podatkowe powinny kontaktować się, czyli wysyłać korespondencję nie do podatnika, a do jego pełnomocnika.
Tym samym pominięcie pełnomocnika, nawet jeśli pismo zostanie doręczone stronie, może powodować nieskuteczność takiego doręczenia. Natomiast jeśli podatnik sam wykona określoną czynność (np. złoży odpowiednie pismo z wyjaśnieniami), jest ona w pełni skuteczna.
W praktyce ustanowienie pełnomocnika budzi jednak dużo wątpliwości. Jest to o tyle istotne, że w wielu przypadkach procedura podatkowa przewiduje ścisłe terminy, w których dana czynność powinna być wykonana, a uchybienie terminowi może powodować nieskuteczność czynności (np. siedmiodniowy termin na złożenie zażalenia na postanowienie).
Od którego momentu
Jednym z ciekawych zagadnień dotyczących ustanowienia pełnomocnika jest określenie daty, od kiedy pełnomocnictwo jest skuteczne.
Nie budzi większych wątpliwości, że organy skarbowe są zobowiązane do umożliwienia pełnomocnikowi udziału w postępowaniu od momentu, kiedy ten złoży dokument pełnomocnictwa do akt postępowania. Warto jednak pamiętać, że dokument pełnomocnictwa powinien być złożony do akt konkretnego postępowania.
Nie wystarczy więc złożenie jednego, ogólnego pełnomocnictwa do akt jednego z postępowań, uznając niejako, że pełnomocnictwo zostało...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta