Jak otworzyć własny osiedlowy sklep z artykułami spożywczymi
Przedsiębiorca planujący uruchomienie delikatesów musi najpierw wybrać formę prawną prowadzenia działalności i opodatkowania. Dopiero wtedy może przystąpić do rejestracji działalności
Alternatywą dla supermarketów coraz częściej stają się lokalne, nieco droższe, ale za to niejednokrotnie ekologiczne sklepy osiedlowe. Taka forma prowadzenia działalności jest też często pierwszym rodzajem aktywności gospodarczej prowadzonej przez cudzoziemców, którzy chcą promować i sprzedawać swoje narodowe przysmaki.
Każdy, kto chciałby rozpocząć działalność w Polsce, musi zmierzyć się z biurokracją i wieloma formalnościami, bez których sklepu nie otworzy. Od czego więc zacząć?
Wybór formy prawnej
Przede wszystkim rejestracja działalności gospodarczej powinna zostać poprzedzona wyborem formy prawnej i formy opodatkowania. Działalność może być prowadzona jednoosobowo, w formie spółki osobowej – najczęściej spotykana to spółka jawna lub kapitałowa, wśród których najbardziej popularną jest spółka z o.o.
Formy opodatkowania dotyczą zasad ogólnych (skala podatkowa, stawka liniowa) lub opodatkowania w formach zryczałtowanych (ryczałt ewidencjonowany, karta podatkowa).
Na podstawie ustawy z 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz ustawy z 19 listopada 1999 r. Prawo działalności gospodarczej rejestracja firmy odbywa się w tzw. jednym okienku. Osoba fizyczna zamierzająca założyć własną działalność gospodarczą zobowiązana jest do wypełnienia zintegrowanego wniosku o wpis...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta