Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Orzeczenie w innym kraju, egzekucja w Polsce

11 lutego 2011 | Prawo i praktyka | Piotr Bielarczyk

Przedsiębiorca, który wnosi skargę na zagraniczne orzeczenie arbitrażowe, może ubiegać się o odroczenie stwierdzenia jego wykonalności

Przedsiębiorca, który decyduje się na zawarcie umowy z kontrahentem spoza Polski, często spotyka się z propozycją drugiej strony, by ewentualne przyszłe spory rozstrzygał zagraniczny sąd arbitrażowy. Jest to podyktowane chęcią znalezienia sądu niezależnego od państw, z których pochodzą strony.

Jasne jest, że zagraniczne orzeczenie arbitrażowe może być wykonane na terenie Polski, może też zostać zaskarżone w państwie, na terenie którego zostało wydane.

Powstaje pytanie: czy w razie niekorzystnego orzeczenia zagranicznego arbitrażu dla polskiego przedsiębiorcy i ryzyka wszczęcia egzekucji przeciwko niemu może on powstrzymać egzekucję?

Przykład

Dobrym przykładem jest spór między Telekomunikacją Polską (TP SA) a Danish Polish Telecommunications Group (DP TG), szeroko komentowany w ostatnich tygodniach.

Zgodnie z raportami TP SA we wrześniu 2010 r. sąd arbitrażowy w Wiedniu wydał wyrok częściowy, w którym przyznał od TP SA na rzecz DP TG równowartość ponad 1,5 mld zł.

Następnie, na początku grudnia 2010 r., TP SA poinformowała, że złożyła w sądzie gospodarczym w Wiedniu pozew o uchylenie wspomnianego wyroku, natomiast pod koniec grudnia 2010 r. przed Sądem Okręgowym w Warszawie wszczęto postępowanie z wniosku DP TG o stwierdzenie wykonalności i nadanie klauzuli wykonalności wyrokowi częściowemu.

Zatem toczą się dwa

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8850

Spis treści
Zamów abonament