Kiedy wyższe koszty dla twórców na etacie
Aby zastosować 50-proc. koszty uzyskania przychodów, z treści umowy o pracę musi wynikać, że obowiązki pracownicze obejmują także działalność twórczą, a wyodrębniona część wynagrodzenia jest honorarium za przeniesienie praw autorskich do utworu
Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 14 stycznia 2011 r. (IPPB2/415-929/10-4/MS1).
Pracownicy spółki doradztwa podatkowego zatrudnieni na podstawie umowy o pracę w ramach swoich obowiązków służbowych sporządzają prawne i podatkowe opinie i analizy, które wypełniają kryteria uznania za utwór w świetle przepisów prawa autorskiego.
Umowy o pracę nie przewidują specjalnego wynagrodzenia za przekazanie praw autorskich pracodawcy, jest ono wyliczane na podstawie precyzyjnie określonej ilości czasu faktycznie poświęconego pracy twórczej.
Spółka powzięła wątpliwość, czy w związku z tym może zastosować w stosunku do swoich pracowników, jako twórców w rozumieniu ustawy Prawo autorskie, podwyższone 50-proc. koszty uzyskania przychodu – do tej części ich pracy, której wynikiem jest powstanie utworu w rozumieniu prawa autorskiego.
Zdaniem spółki nie można twierdzić, że świetle art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o PIT część wynagrodzenia związana z wykonywaniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta