Fiskus przymknie oko tylko na drobne pomyłki w ewidencji podatkowej
Błędy i nieprawidłowości w księdze przychodów i rozchodów oznaczają, że organy skarbowe mogą uznać ją za nierzetelną. Na pobłażliwość można liczyć tylko wyjątkowo
Rozporządzenie ministra finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia tej księgi (DzU nr 152, poz. 1475 ze zm.) mówi, że należy ją prowadzić rzetelnie i w sposób niewadliwy. Ma to swoje praktyczne konsekwencje.
Dowodem tylko rzetelne księgi
W myśl art. 193 ordynacji podatkowej księgi, które prowadzone są rzetelnie i w sposób niewadliwy, stanowią dowód tego, co wynika z zawartych w nich zapisów.
W pewnych jednak sytuacjach przepisy pozwalają, aby księgi, w których pojawią się nieprawidłowości, były – mimo to – uznawane za nierzetelne.
Zgodnie z § 11 ust. 4 rozporządzenia księgę uznaje się za rzetelną również, gdy niewpisane lub błędnie wpisane kwoty przychodu nie przekraczają łącznie 0,5 proc. przychodu wykazanego w księdze za dany rok podatkowy lub przychodu wykazanego w roku podatkowym do dnia, w którym naczelnik urzędu skarbowego lub organ kontroli skarbowej stwierdził te błędy.
Zatem dopiero gdy niewpisane lub wpisane błędnie kwoty przychodów ze sprzedaży przekraczają 0,5 proc. przychodu wykazanego w księdze, można uznać ją za nierzetelną. Potwierdza to wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 28 stycznia 2009 r. (I SA/Łd 1343/08).
Wypadek losowy i oczywista omyłka
Na pobłażliwość urzędników można liczyć również wtedy, gdy brak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta