Obniżony etat rodzica nie zawsze chroni przed wymówieniem
Jeśli ojcu lub matce przysługuje jeszcze urlop wychowawczy, do obowiązków służbowych u pracodawcy mogą powrócić na mniejszą liczbę godzin. Dzięki temu niestraszna im będzie redukcja zatrudnienia w firmie, ale nie w każdej sytuacji
Art. 1868 k.p. chroni przed wypowiedzeniem pracowników, którzy złożyli wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy.
Rozstania grupowe
Mimo że przepis ten obowiązuje już ponad dwa lata, nadal budzi kontrowersje co do tego, jaki zakres ochrony przed wymówieniem daje tym, którzy złożyli szefowi takie pismo.
Wśród pracodawców emocji jest najwięcej, gdy chcą rozwiązać angaż z chronionym z przyczyn niedotyczących pracownika w trybie indywidualnego zwolnienia, czyli zgodnie z art. 10 w zw. z art. 1 ustawy z 13 marca 2003 o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm., dalej ustawa o zwolnieniach grupowych).
Jej art. 10 stanowi bowiem, że szef może rozwiązać stosunek pracy w drodze wypowiedzenia z podlegającymi z mocy odrębnych przepisów szczególnej ochronie przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem.
W związku z tym powstaje pytanie, czy takie brzmienie przepisu pozwala uznać, że szczególną ochronę ustanowioną w art. 1868 k.p....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta