Różnicę finansową pokryje zasiłek wyrównawczy
Pracownik przeniesiony z powodu stanu zdrowia na mniej płatne stanowisko nie straci. Bo albo pracodawca, albo ZUS dopłaci mu do dotychczasowego poziomu zarobków
Zasiłek wyrównawczy należy się wyłącznie pracownikowi. Może go otrzymać w konkretnych okolicznościach na podstawie jednej z dwóch ustaw.
Na czas leczenia
Zasiłek przysługuje pracownikowi ze zmniejszoną sprawnością do pracy, wykonującemu pracę
- w zakładowym lub międzyzakładowym ośrodku rehabilitacji zawodowej albo
- u pracodawcy na wyodrębnionym stanowisku pracy dostosowanym do potrzeb adaptacji lub przyuczenia do określonej pracy, jeżeli jego miesięczne wynagrodzenie osiągane podczas rehabilitacji będzie niższe od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
Tak stanowi art. 23 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.).
Zasiłek stanowi więc różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika ustalonym dla celów obliczenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego a miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej. Przysługuje przez okres rehabilitacji zawodowej.
Przykład
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta