Szkoły nauki jazdy i kursanci trafią na cenzurowane
Kierowcy będą lepiej pilnowani. W centralnej bazie znajdą się informacje nie tylko o szkoleniu i egzaminie na prawo jazdy, ale również o tym, jak nowy kierowca radzi sobie na drodze
Konsekwencją wprowadzania takich informacji do centralnej bazy będzie lista rankingowa najlepszych i najgorszych szkół nauki jazdy. A to z kolei oznacza, że mogą upaść te mniej skuteczne. Już dziś coraz częściej kandydaci do nauki jazdy przed wybraniem szkoły interesują się jej wynikami.
Ustawa o kierujących pojazdami niesie ze sobą jeszcze jedną konsekwencję: szkoły, które będą źle uczyć, będą częściej kontrolowane.
W ten sposób starosta zmusi je do poprawienia jakości szkolenia albo je zamknie. Tak będzie od 1 stycznia 2013 roku.
Sceptyczne wobec uchwalonej ustawy i wynikających z niej konsekwencji są szkoły nauki jazdy. Zdaniem ich przedstawicieli dzisiejszy poziom nauczania wcale nie jest niski, a zachowanie na drodze zależy od wielu innych czynników, np. jakości nawierzchni czy warunków atmosferycznych.
Są przeciwni rozbudowywaniu bazy o informacje na temat wykroczeń, jakie popełnił kierowca: osoba, która zdała egzamin i otrzymała uprawnienie do prowadzenia pojazdów, jeździ na własną odpowiedzialność.
Dziś koszt kursu nauki jazdy na kategorię B to średnio ok. 1100 zł, choć bywają i tańsze.
Szczegółowe informacje
W rozbudowanej ewidencji kierowców i pojazdów (CPIK) pojawią się informacje o instruktorze, który uczył jeździć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta