Łańcuchy dostaw
Kształt przyszłego łańcucha dostaw może być w dużym stopniu determinowany przez dążenie do zwiększenia jego przejrzystości oraz sprawniejszego zarządzania ryzykiem związanym z nieoczekiwanymi zmianami popytu. Poszukiwane będą źródła innowacji, nowej wartości z punktu widzenia klienta
Jeszcze parę lat temu konsumenci nie byli zainteresowani pochodzeniem towaru oraz ich składowych. Obecnie ta informacja staje się często kryterium oceny firmy, zgodności jej funkcjonowania z zasadami etycznymi, dbałością o środowisko i obowiązującymi regulacjami prawnymi. Wykorzystanie zaawansowanych technologii informatycznych, m.in. RFID, które pozwalają na zakodowanie wszelkich niezbędnych na każdym etapie łańcucha dostaw informacji [2]. Międzynarodowe standardy komunikacyjne GS1 [3] umożliwiają posługiwanie się tym samym zestawem informacji na każdym etapie łańcucha dostaw. Dzięki takim rozwiązaniom nie tylko zwiększa się efektywność łańcucha, ale również minimalizuje się możliwość popełnienia błędu, zmniejsza pracę administracyjną i uzyskuje się większą przejrzystość łańcucha. Wprowadzenie nowych aplikacji do telefonów komórkowych umożliwiło za ich pomocą jedynie na bazie fotografii lub zeskanowania kodu danego produktu uzyskanie dostępu do bazy danych, jaką producenci zdecydowali się udostępnić w formie elektronicznej swoim klientom. Możliwość szybkiej weryfikacji danych powoduje, że bariery wejścia do nowego łańcucha dostaw będą wyższe. Tylko zweryfikowani dostawcy, spełniający określone standardy, np. etyczne warunki pracy, dbałość o ochronę środowiska, niestosowanie szkodliwych substancji do produkcji, będą mogli brać udział w przyszłościowym łańcuchu dostaw.
Poszukiwanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta