Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Internet rzeczy

21 maja 2011 | Plus Minus | Igor Janke
autor zdjęcia: Andrzej Krauze
źródło: Fotorzepa

Łączenie ludzi jest już passé. Dziś ważne jest łączenie wszystkiego ze wszystkim. Nad stworzeniem kompatybilnej sieci urządzeń pracują największe firmy na świecie.

W londyńskiej restauracji Inamo z kuchnią japońską goście, zamawiając swoje dania, nie widzą kelnera. Stoliki przypominają trochę ekrany komputerowe. Z góry pada specjalne światło, dzięki któremu pojawiają się na blacie opisy dań, karta win, napojów. Można sobie wybrać pożądany kolor samego stołu. Po najechaniu palcem na konkretne danie pojawia się zdjęcie potrawy, którą można zamówić.

Wszystko działa bardzo sprawnie. Jedzenie smaczne. Goście zachwyceni nowym sposobem zamawiania. Tylko, co by było, gdyby komputer się zawiesił? Modny lokal przestałby działać.

W tym przypadku to tylko ekstrawagancja i pomysł na przyciągnięcie klientów. W sam raz na kolację po zakończeniu konferencji Internet World 2011, podczas której można zobaczyć i usłyszeć o wszystkich najnowszych trendach w Internecie.

Ale na całym świecie coraz więcej miejsc i urządzeń jest sterowanych przez sieć. Internet of things (Internet rzeczy czy Internet przedmiotów) – to jedno z nowych określeń robiących wielką karierę.

Do tej pory z Internetu korzystali ludzie. Sieć była wykorzystywana do porozumiewania się między nimi. Teraz coraz częściej człowiek porozumiewa się za pośrednictwem sieci z urządzeniami. A urządzenia coraz częściej porozumiewają się za pośrednictwem sieci ze sobą. I wszystko dzieje się gdzieś w mgławicy danych i połączeń nad nami.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8933

Spis treści
Zamów abonament