Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Instytucja finansowa jako szczególny wierzyciel

21 maja 2011 | Prawo | Joanna Kruczalak-Jankowska

Joanna Kruczalak-Jankowska: Czy ustawodawca chce nadmiernie uprzywilejować instytucje finansowe – pyta dr, pracownik Katedry Prawa Handlowego i Międzynarodowego Prawa Prywatnego, WPiA, Uniwersytet Gdański

Sejm uchwalił 28 kwietnia 2011 r. dwie ustawy wprowadzające zmiany do ustawy – Prawo upadłościowe i naprawcze (dalej: puin). O ile jedna z nich (druk sejmowy nr 3940), odnosząca się do podwyższenia wynagrodzenia syndyka, nadzorcy sadowego oraz zarządcy o kwotę VAT, była oczekiwana i nie budzi wątpliwości, o tyle druga, będąca projektem poselskim (druk nr 3311), wymaga dyskusji. Rozszerza bowiem zakres transakcji dokonywanych na rynku finansowym, objętych szczególnym uprzywilejowaniem w postępowaniu upadłościowym.

Art. 85 puin reguluje skutki ogłoszenia upadłości co do zobowiązań wynikających z umów ramowych, w tym tzw. nettingu na wypadek niewypłacalności. Instytucja nettingu jest związana z działalnością rynków finansowych.

Przez netting rozumie się klauzule wprowadzane do umowy ramowej, przewidujące na wypadek niewypłacalności jednej ze stron wygaśnięcie lub prawo do wypowiedzenia umowy ramowej, których skutkiem jest wygaśnięcie objętych nią poszczególnych umów szczegółowych oraz rozliczenie stron przez potrącenie roszczeń z umów szczegółowych i zastąpienie ich roszczeniem o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8933

Spis treści
Zamów abonament