Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uwaga, żywe! Żuj dokładnie

21 maja 2011 | Styl życia | Anna Nowacka-Isaksson
Ośmiornice zdaniem miłośników surowej żywności najlepiej smakują kilka sekund po uśmierceniu
źródło: Corbis
Ośmiornice zdaniem miłośników surowej żywności najlepiej smakują kilka sekund po uśmierceniu
Surowe młode węgorzyki
źródło: Wikipedia
Surowe młode węgorzyki

Fascynacja pożywieniem, które wydaje ostatnie tchnienie w ustach jedzącego, przywędrowała do Europy

 

– Amerykańskie kluby gastronomiczne w ekskluzywnych restauracjach oferują swoim gościom ekstremalne przeżycia smakowe – mówiła Marie-Louise Danielsson-Tham, weterynarz i profesor higieny żywności, na seminarium w Szwedzkiej Królewskiej Akademii Nauk Rolniczych i Leśnych. Seminarium odbyło się 12 kwietnia, rozważano na nim, czy nowy trend, który z Ameryki dotarł już do Londynu, ekspanduje stamtąd także do Szwecji. Przez długi czas kucharze proponowali konsumpcję surowego jedzenia takiego jak móżdżki baranie i jądra owcze. Teraz jednak czyni się następny krok i podaje żywe zwierzęta.

Ranking najdziwniejszych dań zamieścił portal Environmental Graffiti. Znalazł się w nim włoski specjał, ser owczy pełen białych pełzających robaczków. Temu tradycyjnemu daniu z Sardynii przypisuje się moc wzmacniania libido. Egzotyczne jest także danie koreańskie sannakji, które się składa z żywych małych ośmiorniczek. Przy opisie sannakji widnieje ostrzeżenie, by żuć dokładnie. Entuzjaści mocnych smaków ryzykują bowiem, że zakrztuszą się nieprzeżutymi przyssawkami ośmiorniczki. W Chinach z kolei serwuje się rybę ying yang – jej tułów frytuje się i podaje w słodko-słonym sosie, lecz gdy zagłębimy widelec w głowie, może się ona jeszcze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8933

Spis treści
Zamów abonament