Definicja budowli wciąż rodzi spory
Czy wolno stojące instalacje przemysłowe są objęte podatkiem od nieruchomości? Niedookreślone regulacje prawa budowlanego są dla gmin podstawą do twierdzącej odpowiedzi na to pytanie. Jednak czy takie zdefiniowanie przedmiotu opodatkowania można uznać za zgodne z konstytucją?
Waga tego problemu jest znaczna, bowiem podstawę opodatkowania dla budowli stanowi wartość, o której mowa w przepisach o podatkach dochodowych, ustalona na 1 stycznia roku podatkowego, stanowiąca podstawę obliczania amortyzacji w tym roku, niepomniejszona o odpisy amortyzacyjne, a w przypadku budowli całkowicie zamortyzowanych – ich wartość z 1 stycznia roku, w którym dokonano ostatniego odpisu amortyzacyjnego.
Natomiast stawka podatku od nieruchomości dla budowli wynosi 2 proc. ich podstawy opodatkowania. Łatwo zauważyć, że w przypadku instalacji przemysłowych, których wartość idzie w setki tysięcy czy miliony złotych, wysokość obciążeń z tytułu podatku od nieruchomości jest znacząca.
Ustawowe pojęcia
Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych regulująca opodatkowanie podatkiem od nieruchomości definiuje budowlę jako obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, a także urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem.
Ustawa Prawo budowlane definiuje budowlę jako każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak:
obiekty liniowe, lotniska,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta