Za pracę w sobotę należy się pensja i dzień wolny
Pracodawca może zlecić wykonywanie zadań w szóstym dniu tygodnia, jeśli ma ku temu uzasadnione powody. Jednak musi się rozliczyć z pracownikiem
Czasem zdarza się, że pracodawca wydaje pracownikowi polecenie stawienia się do pracy w sobotę, mimo że dla pracownika jest to dzień wolny od pracy. Czy postępuje zgodnie z przepisami prawa pracy? Czy pracownik zawsze, na każde żądanie pracodawcy musi stawić się do pracy w dzień, w którym co do zasady ma wolne? Czy przepisy prawa pracy w takiej sytuacji przyzna-ją pracownikowi dodatkowe świadczenia w zamian za pracę wykonywaną w dzień wolny?
Zgodnie z art. 1519 k.p. dniami wolnymi od pracy są niedziele i święta określone w przepisach o dniach wolnych od pracy. Ale trzeba też pamiętać o wolnym z racji zasady pięciodniowego tygodnia pracy.
Art. 129 § 1 k.p. przewiduje przecież, że czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta