Wydobycie gazu z łupków musi się opłacać
Gaz łupkowy szybko nie zapewni Polsce całkowitej niezależności energetycznej od dostaw surowca z Rosji
– Jego wydobycie jest ogromną szansą dla Polski i PGNiG. Jednak jak duża będzie to szansa, wykażą wyniki analiz. Na razie poruszamy się w sferze opracowań naukowych. Poczekajmy na efekty badań lokalnych. PGNiG przeprowadziło już pierwszy odwiert, przygotowujemy się do kolejnych – powiedział w trakcie debaty zorganizowanej przez „Rz" Michał Szubski, prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.
Euforia i histeria
– Powinniśmy zdefiniować etap, na którym znajduje się Polska, jako fazę poszukiwań. Dlatego oceniamy obecnie ryzyko projektu na 80 proc. – podobne szacunki przyjmuje Międzynarodowa Agencja Energii. Nie można o tym zapominać. Na świecie jest tak, że firmy dążą do minimalizacji ryzyka przedsięwzięć, dlatego wchodzą w alianse strategiczne – wyjaśnił Andrzej Kozłowski, dyrektor wykonawczy ds. strategii i zarządzania projektami w PKN Orlen.
Zaznaczył, że etap eksploracji potencjalnych złóż powinien być jednocześnie okresem edukacji społeczeństwa. – Obserwuję w sprawie gazu łupkowego dwojakiego rodzaju emocje. Z jednej strony to ogromne podniecenie i euforia, myślenie o korzyściach, jakie możemy odnieść, i to rzeczywiście jest szansa na zwiększanie wartości dla firm. Z drugiej mamy do czynienia z histerią – dodał.
87 koncesji na poszukiwanie gazu w Polsce przydzielił resort środowiska
W kontekście obaw...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta