Wsparcie prawne dla ubogich potrzebne jak najszybciej
Polska jest jednym z ostatnich krajów UE, który nie ma systemu bezpłatnej pomocy prawnej. Czas to zmienić
W redakcji „Rz" odbyła się debata poświęcona temu problemowi. Wspólnie z ekspertami szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, dlaczego do tej pory nie udało się przygotować rozwiązań prawnych dotyczących bezpłatnego poradnictwa prawnego oraz czy istnieją alternatywne sposoby tego wsparcia. Polska jest bowiem jednym z ostatnich państw europejskich, które nie ma stworzonego systemu bezpłatnego poradnictwa prawnego na etapie przedsądowym.
W debacie uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości, sądów, samorządów prawniczych oraz organizacji i instytucji pozarządowych.
Ustawa jest niezbędna
Wszyscy uczestnicy debaty byli zgodni, że ustawa, która stworzy w Polsce system pomocy prawnej, jest niezbędna. Tymczasem od dziesięciu lat trwają prace nad kolejnymi projektami i nic. Z różnych powodów trafiają do kosza.
– To wstyd dla państwa polskiego, że do tej pory nie udało się takiego systemu stworzyć. Biedniejsze od nas państwa je mają, a my nie – mówi prof. Irena Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich.
Organizacje pozarządowe nie mogą wyręczać państwa. To ono powinno stworzyć system poradnictwa prawnego
Tymczasem – jej zdaniem – potrzeby są ogromne, o czym świadczą liczby. Co roku do rzecznika wpływa ponad 60 tys. różnego rodzaju spraw. Większość dotyczy pomocy prawnej, tylko niewielki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta