Zamówienia publiczne: wykluczenie wykonawcy
W prawie zamówień publicznych zmienił się tylko jeden przepis, ale zarzutów pod jego adresem jest aż nadto – zwracają uwagę radca prawny oraz prawnik WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr
Prawo zamówień publicznych wzbogaciło się 11 maja tego roku (DzU nr 87, poz. 484) o przepis (pkt 1a w ust. 1 art. 24), który wprowadza nową podstawę wykluczenia wykonawcy z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.
Przepis ten przewiduje, iż dany zamawiający jest uprawniony do wykluczenia z postępowania wykonawców, z którymi rozwiązał albo którym wypowiedział umowę w sprawie zamówienia publicznego lub odstąpił od umowy w sprawie zamówienia publicznego z powodu okoliczności, za które wykonawca ponosi odpowiedzialność, jeżeli rozwiązanie lub wypowiedzenie umowy albo odstąpienie od niej nastąpiło w okresie trzech lat przed wszczęciem postępowania, a wartość niezrealizowanego zamówienia wyniosła co najmniej 5 proc. wartości umowy.
Interpretacyjne wątpliwości
Przepis ten wzbudza istotne wątpliwości interpretacyjne, a co za tym idzie, również zastrzeżenia części prawników oraz środowiska przedsiębiorców. Przesłanki wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego ujęte są bowiem zbyt ogólnie i szeroko, pozbawiając tym samym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta