Rozłożenie ryzyka, czyli właściciel nieruchomości mądry przed awarią
Możliwość powstania szkody w budynkach przedsiębiorcy powinny przewidywać umowy o zarządzanie nieruchomością oraz umowy najmu lokali
Właściwa ocena ryzyka powstania szkody na przykład w budynku biurowym na skutek awarii instalacji wodnych powinna znaleźć swoje odzwierciedlenie w ustaleniach pomiędzy właścicielem, zarządcą i najemcą. Rozłożenie odpowiedzialności prawnej między te osoby jest warunkiem sprawnego naprawienia skutków szkody, czyli szybkiego przywrócenia stanu niezakłóconego funkcjonowania nieruchomości.
Powstanie szkody w budynku biurowym zwykle pokazuje problemy, których można by uniknąć lub co najmniej zmniejszyć ich skalę, gdyby współpraca na linii zarządca – właściciel – najemca w zakresie oceny ryzyka przebiegała poprawnie i uwzględniała realne prawdopodobieństwo powstania szkody.
Powstaje pytanie, jak w praktyce obniżyć ryzyko wyrządzenia szkody i rozłożyć odpowiedzialność z tytułu likwidacji jej następstw?Jak zabezpieczyć interes właściciela i zarządcy w razie zalania budynku na skutek awarii urządzeń wodnych w budynku? I wreszcie co robić w sytuacji, gdy szkoda nastąpi?
Obowiązek ubezpieczenia
Powierzeniu nieruchomości w zarządzanie towarzyszy przeniesienie ryzyka z tytułu niewłaściwego nadzoru nad jej eksploatacją z właściciela na zarządcę. Zakres ryzyka w zarządzaniu i jego stopień uzasadnia objęcie uczestników procesu zarządzania obowiązkiem ubezpieczenia OC.
Należy jednak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta