Przyszły emeryt zachowa etat
Przejęcie firmy przez większego pracodawcę spowoduje, że można zmienić warunki zatrudnienia osoby u schyłku kariery zawodowej. Jednak tylko ugoda, upadłość firmy lub w najgorszym razie dyscyplinarka powodują definitywne rozstanie
Co do zasady mała firma nie może zlikwidować stanowiska pracownika korzystającego z ochrony przedemerytalnej. Zabrania tego art. 39 k.p. Pracodawcy nie wolno wypowiedzieć angażu ani definitywnie, ani zmieniająco takiej osobie.
To problem małych przedsiębiorstw zatrudniających do 20 pracowników. Wobec nich stosuje się tylko kodeks pracy, a ten określa reguły ograniczające swobodę działania takiego pracodawcy.
Grzegorz Orłowski, radca prawny w spółce z o.o. Orłowski, Patulski, Walczak, wskazuje, że orzecznictwo sądowe dopuszcza racjonalne reagowanie pracodawcy na otoczenie gospodarcze: – Tu, niestety, to reagowanie zostało odcięte na poziomie stanowienia prawa, bo ochrona z kodeksu pracy jest bezwzględna.
Z deszczu pod rynnę
Mali pracodawcy zostali wyłączeni spod działania ustawy z 13 marca 2003 o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm., dalej ustawa o zwolnieniach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta