Dzierżawa wystawy „Pielgrzym Tysiąclecia”
Nie ma podstaw do wyłączenia dopuszczalności ustanowienia dzierżawy na prawach autorskich, jeżeli zostały spełnione przesłanki określone w kodeksie cywilnym. Musi ona obejmować przynajmniej jedno pole eksploatacji i możliwość uzyskiwania pożytków
Sąd Najwyższy w wyroku z 26 stycz- nia 2011 (IV CSK 274/10) orzekł, że unormowanie w prawie autorskim umów mających za przedmiot prawa autorskie nie eliminuje stosowania przepisów kodeksu cywilnego, w tym jego części szczególnej.
Nie jest więc wykluczone zawieranie umów innych niż przewidziane w prawie autorskim umowy o przeniesienie autorskich praw majątkowych i umowy licencyjne, przy uwzględnieniu specyfiki praw autorskich.
Orzeczenie Sądu Najwyższego dotyczyło umowy zawartej pomiędzy Agencją K Grzegorz F. a Jerzym C., na mocy której Jerzy C. miał organizować wystawy fotogramów poświęcone Janowi Pawłowi II, zatytułowanej „Pielgrzym Tysiąclecia”.
W umowie strony przewidziały, że agencja odda w dzierżawę wystawę fotogramów, a Jerzy C. będzie opłacał czynsz i wykonywał inne czynności związane z organizacją wystawy. Na podstawie umowy odbyły się trzy wystawy, jednak nie przyniosły one spodziewanych dochodów i w rezultacie Jerzy C. nie wywiązał się ze swojego zobowiązania zapłaty czynszu.
Swoboda kontraktowania
Grzegorz F. wystąpił przeciwko Jerzemu C. z dwoma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta