Które usługi edukacyjne nadal korzystają ze zwolnienia z VAT
Z odpowiedzi udzielanych przez organy podatkowe na pytania przedsiębiorców wynika, że nie są opodatkowane m.in. szkolenia dla biegłych rewidentów, radców prawnych, ratowników medycznych i elektryków. Jednak nowe przepisy wciąż budzą spore wątpliwości
Od 1 stycznia 2011 przebudowany został system zwolnień z VAT. Jedną ze zmian jest odstąpienie od identyfikacji zwolnionych usług przy użyciu symboli PKWiU.
Decyduje więc znaczenie słów użytych przez ustawodawcę. Nieprecyzyjny język ustawy o VAT powoduje jednak wiele problemów interpretacyjnych. Dotyczą one m.in. usług edukacyjnych.
Niejasny przepis
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy o VAT zwolnione z tego podatku są usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego:
- prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach lub
- świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty – wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją, lub
- finansowane w całości ze środków publicznych.
Zwolnienie obejmuje również świadczenie usług i dostawę towarów ściśle związane z tymi usługami kształcenia lub przekwalifikowania.
Przy interpretacji tego przepisu pojawiło się kilka pytań. Wątpliwości dotyczyły m.in. sformułowań:
- „prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisów” – nie jest jasne, jaki stopień szczegółowości odrębnych przepisów ustawodawca miał na myśli,
- „finansowane ze środków publicznych” – czy zwolnione są usługi szkoleniowe niezależnie od tego,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta