Kiedy urzędnicy ponownie zajmą się sprawą podatnika
Jeśli postępowanie, w którym została wydana decyzja podatkowa, było dotknięte jedną z wad wymienioną w przepisach, fiskus będzie musiał je przeprowadzić raz jeszcze
Zobowiązuje go do tego ordynacja podatkowa (dalej op), a konkretnie jej art. 240 >patrz ramka. Określa on przesłanki wznowienia postępowania, czyli przypadki kiedy sprawa podatkowa zakończona decyzją ostateczną zostanie rozstrzygnięta i rozpoznana raz jeszcze.
Z przepisu tego wynika, że jeśli sprawa została zakończona wydaniem decyzji ostatecznej (czyli takiej, od której nie służy odwołanie) i choć jeden z wymienionych w art. 240 § 1 warunków będzie spełniony, podatnik może wnioskować o wznowienie postępowania.
Zasada ta odnosi się również do postanowień, bo w myśl art. 219 op do postanowień, na które służy zażalenie, oraz postanowień, o których mowa w art. 228 § 1, stosuje się art. 240 – 246).
Jedenaście przesłanek
W sprawie zakończonej decyzją ostateczną wznawia się postępowanie, jeżeli:
- dowody, na których podstawie ustalono istotne dla sprawy okoliczności faktyczne, okazały się fałszywe,
- decyzja wydana została w wyniku przestępstwa,
- decyzja wydana została przez pracownika lub organ podatkowy, który podlega wyłączeniu stosownie do art. 130 – 132,
- strona niez własnej winy nie brała udziału w postępowaniu,
- wyjdą na jaw istotne dla sprawy nowe okoliczności faktyczne lub nowe dowody istniejące w dniu wydania decyzji nieznane organowi,
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta