Odpowiedzialność za fałszywe oświadczenia i zapewnienia składane firmie
Przedsiębiorca już przy zawieraniu umowy powinien zapewnić sobie możliwość ułatwionej realizacji przysługujących mu roszczeń, gdy twierdzenia drugiej strony okażą się mylące, nieprawdziwe lub niepełne
Obowiązujące przepisy nie rozstrzygają wprost o charakterze prawnym oświadczeń i zapewnień składanych przy zawieraniu umów sprzedaży udziałów.
Niestety, wiąże się to z wieloma trudnościami, bo każdy tego rodzaju zapis wymaga odrębnej, szczegółowej interpretacji na gruncie rozwiązań polskiego prawa cywilnego.
Przyjmuje się, że nieprawdziwe oświadczenia i zapewnienia w zależności od ich konstrukcji mogą powodować odpowiedzialność:
- kontraktową;
- z tytułu rękojmi za wady udziału;
- o charakterze gwarancyjnym.
Z kontraktu
W przypadku zastosowania reżimu kontraktowego podstawą odpowiedzialności dłużnika będzie art. 471 k.c. – odpowiedzialność za szkodę na zasadzie winy.
co mówi przepis
Dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.
Należy pamiętać, że warunkiem uzyskania rekompensaty będzie w tym wypadku udowodnienie, że w wyniku wadliwych oświadczeń i zapewnień nabywca udziałów poniósł szkodę. Konieczne będzie też określenie jej wysokości. Jeśli nie wystąpi szkoda, niesolidny kontrahent uniknie odpowiedzialności.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta