Samosiejka Marii Rodziewiczówny
Korona twórczości Marii Rodziewiczówny, pisarki niezwykle popularnej, wciąż wznawianej i utrzymującej się wśród autorów, których książki najchętniej wypożyczane są w bibliotekach, to – oczywiście – powieści: „Dewajtis" (1889), „Szary proch" (1899), „Czahary" (1905). Ale i później, w 1920 r., napisała „Lato leśnych ludzi", klasyczną dziś pozycję kanonu literatury młodzieżowej.
PRL-owska cenzura przez pół wieku nie dopuszczała jednak do publikacji jej mniej popularnych, a nie mniej ciekawych, tytułów odnoszących się do walk Polski o niepodległość i kształt granic oraz rewolucji i wojny polsko-bolszewickiej. Do wydarzeń tych wróciła m.in. w pełnej goryczy książce „Niedobitowski z granicznego bastionu" (1926, wydanie powojenne KAW 1991), gdzie ukazała los zesłańców, którzy po powrocie do rodzinnych, zrujnowanych i ograbionych domów jako obszarnicy od nowych, polskich (!) władz nie otrzymywali żadnej pomocy. Przeciwnie, gnębieni podatkami musieli dokonywać cudów, by utrzymać to, co było ich z dziada pradziada. Tak właśnie postępuje główny bohater książki o znaczącym nazwisku – Niedobitowski, który „ziarno w ziemię rzucał wierząc, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta