Rozliczamy czas pracy
Godziny robocze zatrudnionych w ruchu ciągłym liczymy po staremu. Dlatego cały czas przysługuje im ekstrawolne za świąteczne soboty
- Część pracowników mojej firmy pracuje w ruchu ciągłym. Ich godziny robocze liczę zgodnie z art. 138 k.p., ale uwzględniam obowiązującą od stycznia br. nową regułę, zgodnie z którą wymiaru czasu pracy nie obniżamy o święta, które zgodnie z rozkładem czasu pracy wypadają w dniu wolnym z racji przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Czy to prawidłowo?
Od 1 stycznia br. obowiązuje znowelizowany art. 130 k.p., który reguluje zasady liczenia wymiaru czasu pracy dla wszystkich systemów czasu pracy z wyjątkiem pracy w ruchu ciągłym. Rzeczywiście dodano do niego § 21, który stanowi, że wymiaru czasu pracy nie obniżamy o święta, które zgodnie z rozkładem czasu pracy wypadają w dniu wolnym z racji przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy.
Wprowadzając ten przepis, ustawodawca zapomniał znowelizować art. 138 k.p. o liczeniu godzin roboczych dla ruchu ciągłego. Nadal odsyła w nim jedynie do art. 130 § 2 zdanie drugie i § 3. O nowym § 21 nie wspomina ani słowem. To oznacza, że osób pracujących w ruchu ciągłym nie dotyczą nowe zasady liczenia godzin roboczych, a dokładnie to, że wymiaru czasu pracy nie obniżają święta przypadające w szóstym dniu tygodnia.
Z tego powodu mają prawo do dodatkowego dnia wolnego za święta, które występują tego samego dnia co wolne z racji przeciętnie pięciodniowego tygodnia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta