Prawo podatkowe komplikuje obrót wierzytelnościami bankowymi
Przepisy ustawy o CIT nie zawierają szczegółowych regulacji dotyczących skutków cesji wierzytelności kredytowych. Powoduje to dla branży wiele problemów
O tym, jak ważną rolę odgrywa w praktyce bankowej obrót wierzytelnościami, nie trzeba przekonywać. Zapewnia możliwość restrukturyzacji portfela kredytowego, a tym samym utrzymanie płynności finansowej na wymaganym poziomie.
Służy zwiększaniu elastyczności polityki kredytowej banków. Jest istotnym elementem zarządzania ryzykiem kredytowym.
Skutki cesji dla kupującego
Zgodnie z ogólną zasadą wierzyciel, czyli bank, może bez zgody dłużnika, czyli kredytobiorcy, przenieść wierzytelność (np. kredyt) na osobę trzecią, chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania.
Cesja wierzytelności odnosi istotne skutki na gruncie prawa podatkowego, które wzbudzają liczne kontrowersje.
Pomijając kwestię podatku od towarów i usług (wciąż czekamy na orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie opodatkowania VAT sprzedaży wierzytelności), także na gruncie podatku dochodowego brakuje szczegółowych przepisów regulujących obrót wierzytelnościami w ramach działalności bankowej (z wyjątkiem sekurytyzacji).
Powoduje to niekorzystne ukształtowanie praktyki sądowej i orga-nów podatkowych, która nie uwzględnia specyfiki tej branży.
Największe kontrowersje wzbudzają skutki nabycia wierzytelności kredytowej po stronie kupującego. Ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta