Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wspólnik zapłaci podatek dwa razy

27 czerwca 2011 | Prawo i praktyka | Adam Bartosiewicz

Przepisy przewidujące opodatkowanie niepodzielonych zysków spółek kapitałowych po ich przekształceniu w spółki osobowe dopuszczają podwójne obciążenie tego samego dochodu. A to jest niezgodne z konstytucją

Ta niezgodność ujawniła się od 1 stycznia 2011 r. po zmianie regulacji ustawy o PIT dotyczących zasad opodatkowania wspólników spółek osobowych.

Niepodzielone zyski

W świetle art. 24 ust. 5 pkt 9 ustawy o PIT za dochód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest uważana „wartość niepodzielonych zysków w spółkach kapitałowych w przypadku przekształcenia tych spółek w spółki osobowe”. Określa się go na dzień przekształcenia.

Regulacja ta została wprowadzona od 1 stycznia 2010. Uzasadnieniem były wątpliwości pojawiające się przy przekształceniu spółki kapitałowej w osobową dotyczące zysku spółki kapitałowej, który nie został podzielony między wspólników, lecz zadysponowano nim w inny sposób.

Jak wynika z uzasadnienia projektu ustawy nowelizującej: „Problem pojawia się w momencie przekształcania spółki kapitałowej w spółkę osobową wymienioną w kodeksie spółek handlowych. Powstają bowiem wątpliwości, czym dla celów podatkowych są środki zgromadzone na kapitale zapasowym lub funduszu celowym, pochodzące z niepodzielonej i niewypłaconej dywidendy (zysku) z lat poprzednich.

Propozycja zmiany art. 24 ust. 5 ustawy (dochody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych), polegająca na dodaniu pkt 8, ma na celu wskazanie w jednoznaczny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8963

Spis treści
Zamów abonament