Honorarium zwiększy zasiłek etatowca
Wynagrodzenie autorskie wpłynie na wysokość świadczenia chorobowego, jeśli odprowadzono od niego składki ubezpieczeniowe
Jeśli choroba uniemożliwia zatrudnionemu wykonywanie pracy, otrzymuje on wynagrodzenie lub zasiłek. Ten ostatni przysługuje od 34 dnia niezdolności do pracy w ciągu roku.
Natomiast zatrudniony, który ukończył 50 rok życia, dostanie wynagrodzenie chorobowe za niedyspozycję wynoszącą do 14 dni w roku kalendarzowym, a od 15 dnia – zasiłek chorobowy. Tak wynika z art. 92 kodeksu pracy.
Chory może dostać 70 proc., 80 proc. i 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Regułą jest
80 proc. Najmniej, co do zasady, otrzymują osoby hospitalizowane. Najwięcej pieniędzy przysługuje w sytuacjach, gdy niezdolność do pracy przypada w okresie ciąży. Dotyczy to też m.in. przypadku, gdy absencja chorobowa jest skutkiem wypadku w drodze do pracy lub z pracy.
Roczne zarobki...
Co jest podstawą wymiaru zasiłku? Przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy. Mówi o tym art. 36 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta