Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Komfort i obowiązki

27 czerwca 2011 | Klimatyzacja
W klimatyzacji stosowane są środki, które mogą być niebezpieczne dla środowiska naturalnego
autor zdjęcia: Jakub Ostałowski
źródło: Fotorzepa
W klimatyzacji stosowane są środki, które mogą być niebezpieczne dla środowiska naturalnego

Trudno dziś wyobrazić sobie gałąź przemysłu, która mogłaby funkcjonować bez systemów chłodzenia i klimatyzacji. Jednak stosowane w chłodnictwie, klimatyzacji i pompach ciepła substancje mogą mieć negatywny wpływ na środowisko naturalne. Od 2007 roku w całej Unii Europejskiej funkcjonuje prawo mające ograniczyć emisję tych związków do środowiska.

Płacenie w sklepie przy użyciu karty płatniczej jest możliwe m.in. dzięki temu, że chłodzone są pomieszczenia, w których przechowywane są dane. Podobnie, kiedy rozmawiamy przez telefon komórkowy. Urządzenia służące do przetwarzania danych w każdym maszcie telefonii komórkowej muszą mieć odpowiednią temperaturę i właściwy poziom wilgotności. Z komfortu klimatyzacji korzystamy w samochodach, biurach i mieszkaniach. Ale ten komfort wymaga środków, których utrzymanie w ryzach jest konieczne dla dobra środowiska naturalnego.

– Stosowane w chłodnictwie, klimatyzacji i pompach ciepła czynniki chłodnicze mogą mieć negatywny wpływ na środowisko naturalne, jeśli dopuścimy do ich emisji – twierdzi Michał Dobrzyński, prezes zarządu Fundacji Ochrony Warstwy Ozonowej Prozon. – Powszechnie stosowane dziś czynniki chłodnicze (płyny robocze) z grupy HFC, tzw. F-gazy, są już bezpieczne dla stratosferycznej warstwy ozonowej, ale ich emisja może przyczyniać się do globalnego ocieplenia klimatu. Dla przykładu, w klimatyzacji przeciętnego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8963

Spis treści
Zamów abonament