Szef zapłaci za przerwanie próby
Pracodawcy nie wolno przedwcześnie wypowiedzieć angażu, który zawarł, by sprawdzić kompetencje zatrudnionego. To naruszenie prawa, które może go trochę kosztować
Zatrudnionemu, któremu wypowiedziano z naruszeniem przepisów (tj. na skutek przedwczesnego rozstania) umowę na okres próbny, przysługuje wyłącznie roszczenie o odszkodowanie.
Potrzebne działanie
Aby uzyskać naprawienie szkody w wysokości wynagrodzenia za czas, do upływu którego umowa miała trwać, pracownik musi jednak wykazać się inicjatywą. Mianowicie w ciągu siedmiu dni od daty otrzymania oświadczenia pracodawcy o zwolnieniu powinien wnieść odwołanie od wypowiedzenia do właściwego sądu pracy.
Przykład 1
1 kwietnia 2011 pani Malwina została zatrudniona w X sp. z o.o. na jednomiesięczny okres próbny (do 30 kwietnia). Pracodawca niezadowolony jednak z wyników jej pracy 11 kwietnia wręczył jej wypowiedzenie. Uznał również, że skoro nie przepracowała ona nawet dwóch tygodni, to okres wypowiedzenia wynosi trzy dni robocze.
Pani Malwina nie zgadzając się ze stanowiskiem swojego przełożonego, terminowo wystąpiła do sądu pracy z pozwem o odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za czas, do upływu którego umowa miała trwać, tj. za okres od 15 do 23 kwietnia.
W jej opinii okres wypowiedzenia, z uwagi na zawiązanie kontraktu na czas
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta