Przedsiębiorca dzieli swój grunt
Nie ma szans na podział nieruchomości, jeżeli nowa parcela nie uzyska dostępu do drogi publicznej
Decyzję o podziale wydaje wójt (burmistrz, prezydent miasta na prawach powiatu). Zanim jednak złoży się do niego wniosek w tej sprawie, niezbędny jest wstępny plan podziału. Kwestie te reguluje ustawa o gospodarce nieruchomościami (dalej ugn).
Uwaga! Jeżeli nieruchomość jest wpisana do rejestru zabytków, wydanie decyzji o podziale jest możliwe dopiero po uzyskaniu pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Niezbędna jest mapa
Zawsze trzeba zacząć od wstępnego planu. Przygotowuje się go, wykorzystując kopię mapy zasadniczej lub kopię mapy katastralnej, uzupełnioną o niezbędne elementy zagospodarowania terenu (mapy można uzyskać w powiatowych lub miejskich ośrodkach dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej).
Sam zainteresowany może przygotować wstępny plan. Przepisy nic nie mówią bowiem o tym, że ma to zrobić specjalista. Ale w tym wypadku warto wydać kilkaset złotych i powierzyć to zadanie geodecie, łatwo bowiem popełnić błąd, gdy nie ma się odpowiedniej wiedzy i wykształcenia.
Przedsiębiorca nie ma szans na podział nieruchomości, jeżeli nowa działka (powstała po wydzieleniu) nie ma dostępu do drogi publicznej. Jest to ściśle związane z wymaganiami prawa budowlanego. Przewiduje ono, że pozwolenie na budowę nie może być wydane, jeżeli działka, na której ma zostać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta