Można stracić lub zyskać na nieodpowiednim przeliczaniu potrąceń
Jak określić kwotę wolną dla niepełnoetatowców? Na pewno punktem wyjścia jest minimalne wynagrodzenie proporcjonalne do wielkości etatu. Nie wiadomo tylko, czy o wartości netto czy brutto
Przy potrąceniach obowiązują zarówno ich granice, jak i kwoty wolne. Te ostatnie wynoszą:
- 100 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę, gdy na podstawie tytułów wykonawczych egzekwowane są świadczenia inne niż alimentacyjne,
- 90 proc., gdy egzekwujemy kary pieniężne,
- 75 proc., gdy egzekwujemy zaliczki pieniężne.
Tak stanowi art. 871 k.p. Odnosząc się w nim do minimalnego wynagrodzenia, ustawodawca mówi, że chodzi o pieniądze ustalane na podstawie odrębnych przepisów, przysługujące pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.
Dodatkowo, gdy pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, kwoty ustalone według tych zasad (czyli liczone od wartości netto, po odliczeniu podatku i składek ZUS) ulegają proporcjonalnemu zmniejszeniu w stosunku do wymiaru czasu pracy (art. 871 § 2). Niby wszystko jest jasne.
Kwota wolna musi być na pewno w wysokości netto, zmniejszona do wielkości danego etatu i odpowiadająca wartościom...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta