PPP, czyli szansa na nowe inwestycje
Partnerstwo publiczno-prywatne staje się coraz bardziej atrakcyjnym mechanizmem pozwalającym na zabezpieczanie i świadczenie usług przez jednostki samorządu terytorialnego
Jednocześnie nabiera ono szczególnego znaczenia w świetle nasilającego się kryzysu finansów publicznych, zwiększającego się zadłużenia samorządów oraz wyczerpywania się środków unijnych w ramach perspektywy budżetowej 2007 – 2014.
Warto jest więc przyjrzeć się bliżej owym trzem P, które są szansą dla wielu przedsiębiorców.
Narzędzia do dyspozycji
Nowa ustawa z 19 grudnia 2008 o partnerstwie publiczno-prywatnym (DzU z 2009 nr 19, poz. 100) otworzyła przed polskimi samorządami szerokie możliwości i dała narzędzia prawnoorganizacyjne pozwalające na nawiązanie i wieloletnie utrzymywanie współpracy z sektorem prywatnym.
Ustawa ta w sposób ramowy określa warunki współpracy partnera publicznego i prywatnego. Zawiera pewnego rodzaju katalog wytycznych w zakresie m.in. formy instytucjonalnej, ścieżki wyboru partnera prywatnego czy sposobu jego wynagradzania.
W tym samym czasie w polskim prawodawstwie pojawił się jeszcze jeden mechanizm regulujący odmianę partnerstwa publiczno-prywatnego, jakim jest koncesja na roboty budowlane lub usługi (ustawa z ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta