Zmiana formy prawnej nie powoduje ustania bytu istniejącej dotychczas firmy
Spółka osobowa powstała w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach podatkowych prawa i obowiązki poprzedniczki
Tak wynika z art. 93a § 2 pkt 1 lit. b) ordynacji podatkowej.
Zatem przekształcenie np. spółki z o.o. w jawną uregulowane w przepisach kodeksu spółek handlowych (k.s.h.) skutkuje sukcesją praw i obowiązków podatkowych przekształconej spółki z o.o. Wynika to stąd, że przekształcenie nie powoduje ustania bytu prawnego, lecz zostaje zachowana ciągłość spółki, która zmienia jedynie formę prawną swojej działalności.
W związku z tym spółka osobowa wstę-puje we wszystkie prawa przekształconej kapitałowej, m.in. związane z przeniesieniem VAT naliczonego i z jego zwrotem.
Kto rozlicza ponoszone koszty
Przepisy regulujące kwestie związane z przekształceniem spółki kapitałowej w osobową, zawarte w art. 551 – 574 k.s.h., nakładają na spółkę przekształcaną wiele obowiązków. I tak spółka planująca przekształcenie zobowiązana jest m.in. do sporządzenia:
- projektu uchwał o przekształceniu,
- planu przekształcenia,
- opinii biegłego,
- sprawozdania finansowego oraz
- wykonania określonych czynności administracyjnych i sądowych.
Przy przekształceniu np....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta