Jak rozliczyć wypłatę renty wyrównawczej
Pracownik, który w wyniku wypadku w firmie straci zdolność do pracy lub zwiększą się jego potrzeby życiowe, może żądać od niej renty wyrównawczej. Gdy sąd ją przyzna, ale nie dopatrzy się winy pracodawcy, to wydatki z tym związane można uwzględnić w rozliczeniach CIT
Tak wynika z interpretacji indywidualnej wydanej 25 maja 2011 przez Izbę Skarbową w Poznaniu (ILPB3/423-411/10/11-S/JG).
Z pytaniem wystąpiła spółka zajmująca się wytwarzaniem płytek. Wyroki sądu powszechnego zobowiązały ją do zapłaty comiesięcznej renty wyrównawczej wraz z odsetkami na rzecz pracownika, który uległ wypadkowi przy pracy.
Kwoty te sąd przyznał zgodnie z zasadą ryzyka przewidującą odpowiedzialność przedsiębiorcy niezależnie od winy w powstaniu szkody. W trakcie postępowania stwierdzono bowiem, że wypadek nie był skutkiem działania siły wyższej, tj. można mu było zapobiec.
Właściwa prokuratura badająca sprawę umorzyła śledztwo dotyczące ewentualnego popełnienia czynu zabronionego przez pracowników spółki odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.
Spółka powzięła wątpliwość, czy wydatki na wypłatę comiesięcznej renty wyrównawczej i ewentualnych odsetek może uznać za koszty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta