Mają tyle samo, a narzekają
O psychologii pieniądza i postawach Polaków wobec oszczędzania - mówi z psycholog społeczny Julia Izmałkowa
Rz: Nie wiedziałam, że istnieje takie pojęcie jak psychologia pieniądza.
Zjawisko badają szczegółowo psycholodzy biznesu. Sfera finansowa ma ogromny wpływ na nasze życiowe decyzje i wybory, poczucie własnej wartości, postawy wobec innych, podejmowanie ryzyka. Przeprowadzam badania, jak poszczególne postawy, nasze indywidualne podejście do pieniędzy wpływają na to, ile ich mamy.
To sumy w portfelu nie określa wysokość dochodów?
Z psychologicznego punktu widzenia nie. Osoby, które mają permanentne poczucie, że mają mało pieniędzy, ciągle na ten fakt narzekają i popadają w skrajności. Są wśród nich tacy, którzy nadmiernie zaciskają pasa, odmawiając sobie wszelkich przyjemności, i żyją smutno, zazdroszcząc innym, że mają więcej. Druga skrajność to osoby, które nieustannie sobie swoją wyimaginowaną często biedę rekompensują, żyjąc ponad stan. A więc zaciągają kredyty konsumpcyjne, kupują na raty, pożyczają pieniądze. Wszystko na zasadzie: skoro inni tyle mają, to ja też mogę. Jednocześnie przepłacają, bo płacą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta