Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jeszcze silniejsze więzi w UE

01 lipca 2011 | Publicystyka, Opinie | José Manuel Barroso
José Manuel Barroso i premier Donald Tusk w Warszawie, 29 kwietnia 2009 r.
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa
José Manuel Barroso i premier Donald Tusk w Warszawie, 29 kwietnia 2009 r.

Kryzys wykazał zalety więzi gospodarczych łączących 27 państw członkowskich UE. Nauczył nas, że dzieło odbudowy gospodarczej musimy podjąć wspólnie – pisze szef Komisji Europejskiej

Dziś Polska po raz pierwszy obejmuje przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Bardzo starannie przygotowywała się do tej prezydencji. Należą się jej gratulacje za ambitny program na rzecz większego wzrostu gospodarczego, bezpieczeństwa i otwartości w Europie.

Jednak nie sposób pominąć faktu, że Polska prezydencja zaczyna się w chwili, gdy Unia Europejska przeżywa jeden z najtrudniejszych okresów w swojej historii, gdy kilka państw członkowskich przeżywa głęboki kryzys finansowy i gospodarczy. W tym kontekście przyjdzie Polsce organizować prace i negocjacje dotyczące wielu projektów – ustawodawczych bądź nie – o kluczowym znaczeniu dla przyszłości Europy. Wydaje się oczywiste, że w tym właśnie kontekście najważniejsze będą decyzje gospodarcze i budżetowe.

Budżet czasu wyrzeczeń

W tym tygodniu Komisja Europejska sformułowała propozycje dotyczące budżetu Unii Europejskiej na lata 2014 – 2020. Jest to realistyczny budżet zaplanowany na czas niezbędnych wyrzeczeń. Planując go, Komisja była świadoma presji, pod jaką znajdują się budżety krajowe.

Kiedy środki finansowe są ograniczone, należy dwukrotnie przeliczyć każde euro i upewnić się, że wydane na szczeblu europejskim przyniesie ono lepszy zwrot z inwestycji niż na szczeblu krajowym. Dlatego też budżet ten został skoncentrowany na naszych wspólnych europejskich priorytetach: na wzroście gospodarczym i na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8967

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament