Od dziś rewolucyjne zmiany w placówkach medycznych
1 lipca 2011 to data ważna dla wszystkich zajmujących się usługami zdrowotnymi. Zmienia się bowiem czas pracy, formy zatrudnienia i niektóre świadczenia finansowe. Ale poszczególne rozwiązania dotyczą każdego z tego sektora
Dziś wchodzi w życie ustawa z 15 kwietnia 2011 o działalności leczniczej (DzU nr 112, poz. 654, dalej ustawa o działalności leczniczej). Zastąpiła ona dotychczas obowiązującą ustawę z 30 sierpnia 1991 o zakładach opieki zdrowotnej (DzU z 2007 r. nr 14, poz. 89 ze zm., dalej ustawa o ZOZ).
Wejście w życie nowych regulacji zostało rozłożone na dwa etapy. 1 lipca 2011 to data początkowa pierwszego z nich. Od tego dnia obowiązuje większość regulacji ustawy o działalności leczniczej. Kilka jej przepisów – wymagających zastosowania dłuższego okresu dostosowawczego – wejdzie w życie z początkiem przyszłego roku.
Likwidacja krótszych dniówek...
Art. 32g ustawy o ZOZ przewidywał obowiązek stosowania skróconych norm czasu pracy do części pracowników zatrudnionych w pracowniach radiologicznych, radioterapii, medycyny nuklearnej, fizykoterapii, patomorfologii, histopatologii, cytopatologii, cytodiagnostyki, medycyny sądowej i prosektoriów.
Ustalał dla tych osób sztywną, 5-godzinną normę dobową i 25-godzinną przeciętną tygodniową. Jego uzupełnieniem był art. 32i ust. 1 ustawy o ZOZ, który wprowadzał zakaz zatrudniania osób korzystających ze skróconej normy czasu pracy w systemie równoważnym.
Na podstawie tych przepisów Departament Prawny GIP wydał stanowisko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta