Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Branża, która zarobiła na kryzysie

01 lipca 2011 | Eko+ | Alfred Bieć
autor zdjęcia: Mirosław Owczarek
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Firmy prowadzące rejestry kredytowe notują znaczny wzrost obrotów

Branża rejestrów kredytowych to stosunkowo młoda branża w polskim pejzażu gospodarczym. Jej głównym zadaniem jest utrzymanie transparentności i bezpieczeństwa obrotu gospodarczego. Ostatnie dwa, trzy lata były dobre dla polskiego rynku wymiany informacji o zobowiązaniach finansowych. Paradoksalnie – dzięki kryzysowi gospodarczemu, ale także innym wydarzeniom.

Na polskim rynku w tym okresie funkcjonowały cztery rejestry kredytowe. Najstarszy i największy rejestr, jakim jest Biuro Informacji Kredytowej, działający głównie na rynku bankowym, ale stopniowo wychodzący poza ten obszar, Krajowy Rejestr Długów – najstarszy i największy rejestr funkcjonujący na rynku pozabankowym wchodzi stopniowo na rynek bankowy, InfoMonitor – rejestr funkcjonujący na rynku pozabankowym mający dostęp do informacji bankowej zgromadzonej w Biurze Informacji Kredytowej, Europejski Rejestr Informacji Finansowej funkcjonujący na rynku pozabankowym, ale mający dostęp do informacji bankowej oraz najmłodszy rejestr Krajowe Biuro Informacji Kredytowej funkcjonujący na podobnych zasadach jak Biuro Informacji Kredytowej. Do 2007/2008 roku polska branża rejestrów kredytowych przechodziła trudny okres uczenia się, dorastania, wypracowywania standardów działania, walki o wyniki finansowe i pozycję na rynku. W 2009 roku – roku kryzysowym, zysk netto branży wzrósł aż o 62 proc., przychody o 33 proc., a liczba sprzedanych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8967

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament