Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przebicie kurtyny korporacyjnej służy bezpieczeństwu obrotu

01 lipca 2011 | Prawo i praktyka | Mateusz Gronau

Wspólnicy i akcjonariusze spółek kapitałowych nie mogą czuć się bezkarni. Nie ponoszą oni – co do zasady – odpowiedzialności za zobowiązania swoich spółek, ale od tej zasady są wyjątki

Jedną z podstawowych zasad polskiego prawa spółek jest nieponoszenie przez nich odpowiedzialności za zobowiązania spółek, których są udziałowcami/akcjonariuszami (art. 151 § 4 i art. 301 § 5 kodeksu spółek handlowych).

Bez prawnej odrębności

W przypadku bowiem szczególnego rodzaju nadużyć czy zaniechań, za które odpowiadają wspólnicy, istnieje możliwość pominięcia ich prawnej odrębności w stosunku do spółki poprzez uniesienie czy nawet przebicie tzw. kurtyny korporacyjnej  >patrz ramka.

Wydaje się, że należy dokonać rozróżnienia, w ramach szeroko rozumianej odpowiedzialności wspólników, pomiędzy przebiciem kurtyny korporacyjnej, a jej uniesieniem. Przebicie będzie miało miejsce w sytuacji pociągnięcia wspólników do odpowiedzialności za zobowiązania spółki, natomiast o uniesieniu korporacyjnej kurtyny będziemy mogli mówić w przypadkach pominięcia struktury korporacyjnej i odniesieniu się bezpośrednio do wspólników z innych przyczyn.

Nie zawsze również pociągnięcie do odpowiedzialności wspólnika kwalifikowane jest jako klasyczne przebicie kurtyny korporacyjnej. Tak będzie np. w przypadku wystąpienia bezpośrednio przeciwko wspólnikowi spółki kapitałowej z roszczeniem deliktowym. Mając jednak na uwadze, że we wszystkich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8967

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament