Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Grecki program przyjęty

01 lipca 2011 | Ekonomia | Danuta Walewska
Inwestorzy z ulgą przyjęli decyzję greckiego parlamentu
źródło: Rzeczpospolita
Inwestorzy z ulgą przyjęli decyzję greckiego parlamentu

Parlament w Atenach przyjął, także głosami opozycji, harmonogram programu oszczędności. Ich koszt szacuje się na 2,6 tys. euro dla statystycznej rodziny. Prywatyzowane będą m.in. banki, porty, lotniska czy kurorty. Niemieckie banki są gotowe do przełożenia spłaty długu

Grecki parlament wczoraj po południu przyjął proponowany przez rząd harmonogram wdrożenia cięć i podwyżek oraz program przyspieszonej prywatyzacji. Łącznie z wcześniej przyjętym programem oszczędnościowym ma on dać budżetowi łącznie 78,2 mld euro do roku 2015.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso i prezydent UE Herman Van Rompuy niecierpliwie czekali w Brukseli na wyniki głosowania w Atenach. Kiedy wreszcie przyszły, i okazały się pozytywne, obydwaj odetchnęli z ulgą.

To głosowanie mogło bowiem zakończyć się porażką znacznie łatwiej niż środowe głosowanie nad zatwierdzeniem samego planu oszczędnościowego. Zwłaszcza przyspieszona prywatyzacja, która ma przynieść dodatkowe 50 mld euro wpływów, jest w tym kraju kontrowersyjna i była kontestowana nawet w rządzącym Pasoku.

50 mld euro wpływów ma przynieść do 2014 r. przyspieszona prywatyzacja

Dzięki wynikom wczorajszego głosowania jest już pewne, że Grecy przynajmniej odsunęli od siebie widmo bankructwa.

Głosowanie pod presją

Dla wyników głosowania w Atenach znaczenie miało także i to, że niemieckie banki i instytucje ubezpieczeniowe postanowiły pójść...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8967

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament