Otrzymanie przedpłaty trzeba odpowiednio udokumentować
Zaliczkę należy potwierdzić fakturą. Jej wystawienie nie przesuwa momentu powstania obowiązku podatkowego
Przed otrzymaniem towaru lub wyświadczeniem usługi przedsiębiorcy często płacą zaliczki. Zgodnie z art. 19 ust. 11 ustawy o VAT „Jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części”.
Z tego wynika, że podatnik zobowiązany jest do analizowania wpływów na konto, gdyż rodzić to może po jego stronie obowiązek wystawienia faktury i zaewidencjonowania jej w rejestrze VAT oraz wykazania sprzedaży w deklaracji VAT.
Bez przesunięcia
Fakturę dokumentującą wpływ zaliczki do firmy można jednak wystawić nie później niż w ciągu siedmiu dni od zdarzenia, jakim jest wpływ należności za przyszłe wydanie towaru lub usługi.
Siedem dni na wystawienie faktury
Zgodnie z § 10 rozporządzenia z 28 marca 2011 regulującego zasady wystawiania faktur:∑ Jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy.
- Fakturę wystawia się również nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano przed
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta