Niepełne wynagrodzenie trzeba uzupełnić
Wliczenia do podstawy zasiłku pensji za część miesiąca nie odczuje ten, kto usprawiedliwił swoją nieobecność. Brak usprawiedliwienia obniża wysokość świadczenia
Obliczenie zasiłku trzeba zacząć od określenia wyjściowej kwoty, tzw. podstawy wymiaru zasiłku.
Gdy pensję za jakiś miesiąc musimy uzupełnić, bo została obniżona o dni nieobecności w pracy, trzeba wziąć pod uwagę dwie istotne kwestie:
• jak długo trwała nieobecność,
• czy została ona usprawiedliwiona.
Konieczność uzupełnienia przychodu może być bowiem podyktowana tylko nieobecnością usprawiedliwioną.
Mimo usprawiedliwienia nie należy uzupełniać przychodu za miesiąc, w którym pracownik przepracował mniej niż połowę obowiązującego go czasu pracy. Takie miesiące w obliczeniach w ogóle pomijamy. Średnią wynagrodzeń liczymy wówczas, dzieląc sumę pensji z krótszego okresu przez odpowiednio mniejszą liczbę miesięcy (art. 38 ust. 2 ustawy zasiłkowej).
Wyjątkiem jest sytuacja, gdy podwładny zachorował tuż po przyjęciu do pracy. Wówczas nie ma innej możliwości naliczenia przysługującego mu świadczenia (jeśli uzyska do niego prawo) niż uzupełnienie pensji za ten pierwszy niepełny miesiąc.
Jeśli natomiast pracownik nie wyjaśnił, dlaczego nie przyszedł do pracy, nie ma podstaw do uzupełnienia pensji. Za ten okres i tak nie uzyskałby wynagrodzenia.
Przykład 2
Pani Matylda zgubiła zwolnienie lekarskie na czas choroby w czerwcu. Ponieważ zostało wydane tylko na trzy dni i to podczas
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta